St Joseph's Image
ACHIEVEMENTS
LOUISE JOSEPHINE NATIONAL AWARD 2014 FOR PROMOTING VALUE EDUCATION FOR PEACE

MR. Prashant Gautam awarded for outstanding teacher of the 2014




CERTIFICATE WINNERS OF ECO CLUB ACTIVITIES DATED:12-JULY-2014

Sanskriti Mishra I-B,Mohd.Salis I-A, Vaishnavi Mittal I-B, Sudiksha II-C, Siddhant Kumar II-B, Dhruvika Faujdar II-C, Harsh Rathore III-B, Depti Gupta III-A, Abhinav Chauhan III-C, Gungun Nagpal IV-B, Anuraj Singh IV-B, Shaurya Saxena IV-B, Yukti Bhardwaj V-B, Aparnia Sisodia V-B, Ramanjot Kaur V-C




Kartik Garg (Class V - A)
(II Prize) Dance Pe Chance winner of Trophy and Certificate in Mega Dance Competition 2014


Yasharth Gupta (Class III - A)
Winner of Consolation Prize of Rs. 1000 in All India Colour and Handwriting Competition organized by 'Akhil Bhartiya Nagrik Vikas Kendra'


Gold Medal and Certificate Winners of Mahatma Gandhi Rashtra Bhasha Puraskar Dated: 27-Jan-2014
Row 1 L to R - Pratishtha Singh, Insha Khalid, Pratibha Dixit, Devanshu Giri, Akshita Jain, Ankita Sharma, Disha Yadav, Kishlesh Singh


Winners of St.Francis Invitational BOYS/GIRLS KHO-KHO Tournament 2014 Dated: 01-May-2014

BOYS Team - Hani Chaudhary, Abhishek Jadon, Garvit Kashyap, Saneev Kirketta, Anoop Tirkey, Akshat Bhadauria, Amratanshu Dixit, Divyanshu Singh, Harshit Raghav, Anant kumar, Shivam Shekhar, Vaibhav Agarwal

GIRLS Team - Anjali Chaudhary, Mitushi Bairagee, Kavya Purwar, Swati Wats, Garima Gautam, Nitika Sharma, Vratika Agarwal, Muskan Agarwal, Poornima Solanki, Mimansha Saxena, Supreet Kaur, Drasti Singh



Certificate and Medal Winners of SOF National/International Olympiad dated 17-April-2014
Anshika Verma - GOLD, Anushka Kalia - SILVER, Vedant Shah - BRONZE, Anisha Raj Singh - GOLD, Pranajli agarwal - SILVER,
Pritiks Ganesh - BRONZE, Divya Goyal - GOLD, Devika Singh - SILVER, Gungun Nagpal - BRONZE, Kartikey Kapoor - GOLD ,
Aditya Gupta - SILVER, Parkhi Gupta - BRONZE, Vineet Kumar Sharma - GOLD, Chirag Bhardwaj - GOLD,Yash Tyagi - SILVER,
Ankita Sharma - BRONZE, Himanshu Giri - GOLD, Vaibhav Agarwal - SILVER, Varun Arya - BRONZE, Apurva Singh - GOLD,
Prashant Yadav - SILVER, Khushi Singh - BRONZE, Ankit Garg - GOLD, Harshit Yadav - SILVER, Rohit Singh - BRONZE,
Simran Makhija - GOLD, Anshika Kulshrestha - SILVER, Sneha Sharma - BRONZE, Anisha Raj Singh - GOLD, B. Pranjal Patro - SILVER, Ayushman Sirohi - BRONZE, Rudra Kumar Singh - GOLD, Satvik Sakkar Gupta - GOLD, Shreyash Sharma - GOLD,
Shivanshu Agnihotri - GOLD, Harshit Yadav - SILVER, Chirag Gangal - BRONZE, Chirag Kapoor - GOLD, Sabhyata Chaudhary - GOLD, Md.Zaib Naushad - SILVER, Ishita Singh - BRONZE, Anisha Raj Singh - GOLD, Naman Deep Tittal - SILVER, Ayush Yadav - BRONZE, Shaurya Gupta - GOLD, Nishtha Goyal - SILVER, Divya Goyal - BRONZE, Shivang - GOLD, Chaitanya Singh - SILVER,
Kartikey Kapoor - BRONZE, Vineet Kumar Sharma - GOLD, Kratarth Singhal - SILVER, Riddhi Singh - BRONZE,
Nishtha Gautam - GOLD, Satvik Sakkar Gupta - SILVER, Aditi Gupta - BRONZE, Utkarsh Prajapati - GOLD, Varun Arya - SILVER,
Vaibhav Agrawal - BRONZE, Muskan Agarwal - GOLD, Apurva Singh - SILVER, Kunal Gupta - BRONZE, Harshit Yadav - GOLD,
Mohit Kimar Singh - SILVER, Tanisha Manglani - BRONZE, Simran Makhija - GOLD, Prabhjot Singh - SILVER,
Utkarsh Singh - BRONZE, Akshat Singh Kaira - GOLD, Anisha Raj Singh - GOLD, Jesika Singh - SILVER, Deepti Gupta - BRONZE, Gungun Nagpal - GOLD, Nipurn Goyal - SILVER, Siya Sharma - BRONZE, Parth Agarwal - GOLD, Disha Yadav - SILVER,
Ramanjot Kaur - BRONZE, Pulkit Yadav - GOLD, Khushi Kaushik - SILVER, Saanvi Pradhan - BRONZE, Sunetra Bhattacharya - GOLD,
Vibhor Agarwal - SILVER, Tanisha Sharma - BRONZE, Shreyash Sharma - GOLD, Pratyush Chahar - SILVER,
Vaibhav Agarwal - BRONZE, Prashant Yadav - GOLD, Love Pal - SILVER, Dhatri Singh - BRONZE, Apoorva Singh - GOLD,
Raghav Kohli - SILVER, Damini Singh - BRONZE, Mansi Goyal - GOLD, Simran Makhija - SILVER, Ayaz Tanzeem - BRONZE


Certificate Winners of 100% Attendance for session 2013-2014 dated 17-April-2014
Atharv Pandey, Divyanshi Chahar, Robin Singh, Bhavya Chahar, Aditi Singh, Somya Karmani, Ansh Kumar, Varsha Tarkar,
Dhruvika Faujdar, Raginee Gupta, Jesika, Kavya, Ojasvi, Raghvendra, Dhruv Badhutiya, Yuvraj Singh, Yashraj Yadav, Dhruvika Rajput, Prashansya Pathak, Aishwarya Saxena, Atul Tarkar, Avni Gupta, Udit Singh, Mitalie Solanki, Gungun Nagpal, Akanksha Parashar, Chaitanya Singh, Prakash Dixit, Siddharth Kumar, Shrestha Anand, Disha Yadav, Anuj Singh, Aaditya Singh, Megha Varun,
Krati Sachdeva, Aarchie Agarwal, Aditi Agarwal, Akshat Karmani, Daksh Bhargava,Janvi Sharma, Nikhil Nirala, Himanshu Giri,
Muskan Gupta, Shruti Singh, Shreya Gupta, Shivani Choudhary, Yash Pal singh, Devendra Singh, Shailagya Prabhakar, Priyanshi Ngpal,
Jatin Dhamija, Kiran Singh, Kush, Meenal Agarwal, Ranya Singh, Ritika Sharma, Shefali Yadav, Apurva Singh, Ishang Kumar,
Tushar Pankaj, Viful Nirala, Pratibha Dixit, Shreya Jain, Anjali Chaudhary, Ayushi Bagla, Mukul Nirala, Rohit Kumar Singh,Ankit Garg,
Harsh Vardhan Singh, Shivansh Raj, Tanisha Manglani, Ankur Chaudhary, Samiksha Srivastava, Ankur Agarwal


Certificate Winners of All India Camel Colour Contest 2013 of class LKG dated:19-Aug-2013
Row 1 L to R - Harshit, Ambika, Shubhanshi, Avika, Himanshi, Shubhiksha, Aditya, Aditi, Ananya, Nandini, Prakshi
Row 2 L to R - Akshara Gautam, Avani, Naitik, Arpit, Ayush Kumar, Rishika, Vanshika, Shikhar, Akksh, Ashi
Row 3 L to R- Mani, Swarit, Pragmaya, Divyanshi, Alekh, Unnati, Manya Chaudhary, Khushi, Akshara Upadhyay, Akansha


Certificate Winners of All India Camel Colour Contest 2013 of class UKG dated:19-Aug-2013
Row 1 L to R - Kavya Singh, Khushi, Ruhani, Aryan Tiwari, Shreya Agarwal, Ayush Pratap, Mohd.Salis, Sachi, Somya, Sanvi, Ridhima Azad
Row 2 L to R - Sanskriti, Kashvi, Sushant, Uditi, Bhoomika, Yug Pradhan, Shaurya, Chahat, Satyam, Eshita
Row 3 L to R- Utkarsh, Anshika, Harshit Verma, Chhandaj, Arun Kumar, Ayushi, Aditi Singh


Winner of Best Entry Award at Regional level in All India Camel Colour Contest 2013 dated:19-Aug-2013
Shreya Agarwal UKG-B


Winners of ‘Mandaliya Khel Sangam’ : Volleyball Girls Team (Under-14), Kho-Kho Girls Team (Under-21) and Kho-Kho Girls and Boys Team (Under-14) which was organized by Krida Bharti, Agra at Agra College Ground from 13-Jan-2014 to 14-Jan-2014


Winner of Hindustan Pratibha Sammaan 2013 with cash prize of Rs.25000 dated 24-Nov-2013.
Abhishek Bhadauria IX-A


Winners of All India Camel Colour Contest 2013 dated 17-Aug-2013
LKG- A Dhanya Singh,Shikhar Agarwal
LKG- C Harshit Saroj
UKG - A Vaishnavi Mittal
UKG - B Bhavya Chahar,Ananya Mathur,Shreya Agarwal,Yug
Pradhan,Hridayansh Singh
UKG - C Ayushi Yadav


Winners of Hindustan Pratibha Sammaan 2013 with Appreciation Certificate dated 24-Nov-2013
Khushboo Agarwal VI-A,Priyanshi Nagpal VII-C,Annanya Sharma VIII-A,Tanya Singhal X-B


Girls have secured first position in APSA under 19 Girls Kho-Kho Tournament held on 18-Oct-2013
Arpita Bansal (Captain),Anjali Chaudhary,Damini Singh,Garima Yadav,Mitushee Bairagee,Kavya Purwar,Vartika Agarwal,Nitika Sharma,Swati Wats,Apoorva Kaushik,Mimansha Saxena,Supreet Kaur.


Boys have secured Third position in APSA under 19 Boys Kho-Kho Tournament held on 18-Oct-2013
Hani Chaudhary,Abhishek Jadon,Garvit Kashyap,Anup Tirkey,Saneev Karketta (Captain),Divyanshu Singh,Saurav Pal,Harshit Raghav,Akshit Bhadauria,Shivam Shekhar,Anant Kumar,Vaibhav


Winner of APSA Solo dance Competition in Sub Junior category
Tapasya Shrestha


Winners of English Skit Competition 2013
Akanksha Singh,Pihu Agarwal,Utkrisht Srivastava,Abhinav Pratap Singh,Kavya Keshav,Devanshu Giri,Namrata Agarwal,Gargi Singh


Winners of Inter School Hindi Skit Competition 2013
Tanvi Sharma, Jesika Singh, Aditi Singh, Jahnvi Singh, Eshan Dhar, Khushi Agarwal, Pritika Ganesh, Tanishka Raman


Winner of APSA Solo dance Competition in Senior category
Mitushee Bairagee


Aniket Chaudhary the winner of 7th Uttar Pradesh State Roll Ball Championship with Rank Second (under 14th)


Anisha Raaj Singh
Rank Holder of 15th National Science Olympiad with International Rank 232 and State Rank 8 in Uttar Pradesh and Uttarakhand.


Winners of 3rd International English Olympiad


Winners of 6th SOF International Mathematics Olympiad

Anisha Raaj Singh-GOLD, Ayushi Singh-SILVER, Pranjali Agarwal-BRONZE, Gungun Nagpal-SILVER, Devanshu Giri-GOLD, Mohd.Hammad Khan -BRONZE, Rudra Kumar Singh-GOLD, Disha Yadav -GOLD, Arham Jain-SILVER,Utkarsh Kumar Singh-BRONZE,Vineet Sharma-SILVER,Kratarth Singhal-GOLD,Akshat Karmani-BRONZE,Ankita Sharma-SILVER,Chirag Bhardwaj-GOLD,Satvik Sakaar Gupta - BRONZE,Utkarsh Prajapati-GOLD,Pratyush Chahar-SILVER,Hirnaymay Bhaskar-BRONZE,Ishang Kumar-GOLD,Kaushkay Prakash-SILVER,Chirag Jain-BRONZE,Shreya Jain-SILVER, Harshit Yadav-GOLD,Chaitanya Upadhyay -BRONZE,Ayaz Tanzeem-GOLD,Twinkle Yadav-BRONZE, Chirag Kapoor -SILVER, Rishabh Ahuja - GOLD, Monika Mahaur - SILVER , Devraj SIngh - BRONZE.



Winners of 15th SOF National Science Olympiad

Anisha Raaj Singh-GOLD, Ankit Singh-SILVER, Aditi Yadav-BRONZE, Gungun Nagpal-GOLD, Divya Goyal-SILVER, Aditi Singh-BRONZE, Chaitanya Singh-GOLD, Daksh Kulshrestha-SILVER,Rajesh Kumar-SILVER,Mohit Dhanwani-BRONZE,Vineet Sharma-GOLD,Kishlesh Singh-SILVER,Yogyata Singh-BRONZE,Ankita Sharma-GOLD,Yash Tyagi-SILVER,Sunetra Bhattacharya-BRONZE,Himanshu Giri-GOLD,Sanskar Saraswat-SILVER,Shreyansh Sharma-BRONZE,Ayush Basak-GOLD,Apurva Singh-SILVER,Prashant Yadav-BRONZE,Rohit Singh-GOLD,Harshit Yadav-SILVER,Harsh Sharma-BRONZE,Ayaz Tanzeem-GOLD,Twinkle Yadav-SILVER,Kuldeep Singh Jadon-SILVER,Pooja Kaira-BRONZE,Pulkit Chawla-GOLD,Shivanjali Yadav-SILVER,Rishabh Ahuja-BRONZE.



Winners of 12th National Cyber Olympiad


Winners of Deeksha Moon School Olympics 2012


Abhishek Bhadauria
Winner of Hindustan Pratibha Samaan Programme


Deeksha Moon Oympics Girls Kho Kho Tournament


"18th Agra District Girls Tug of War Championship in which St.Francis Convent School,Sikandra has won the First Prize"


St. Francis Convent School, Sikandra ,Agra initiated the St. Francis Invitational Cup this month. It was a three day Girls Kho-Kho Tournament organised from 16th to 18th Aug 2012 and 20 various teams came from across the city and participated in this tournament.


SAINT CLAUDINE THEVENET ,INTERSCHOOL BASKET BALL TOURNAMENT.

MILLENIUM NATIONAL SCHOLARSHIP EXAMINATION 2010.

MILLENIUM NATIONAL SCHOLARSHIP EXAMINATION 2010